Oktyabr ayının 20-dən 25-dək “28 Cinema” kinoteatrında, bütün dünyada keçirilən italyan dili həftəsi çərçivəsində İtaliya cəmiyyəti olan N.I.C.E və İsveçrənin Azərbaycandakı səfirliyinin dəstəyi ilə İtaliya Film Festivalı keçiriləcək.
Tədbirdə altı film nümayiş olunacaq - “La Grande Bellezza” (“Böyük gözəllik”), “Nuovo cinema paradise” (“Yeni “Paradizo” kinoteatrı”), “La Vitae’ bella” (“Həyat gözəldir”), “Il Capitale Umano” (“İnsan kapitalı”) və s.
Qeyd edək ki, “Böyük gözəllik” filmi – “Oskar 2014” mükafatının laureatçısıdır və Azərbaycanda ilk dəfə olaraq nümayiş olunacaq. Festivalın fəxri qonağı – italyan aktrisası Anita Kravosdur.
İtalyan filmi hər zaman xüsusi və təkrarolunmaz olub. İtalyan rejissorlarının müxtəlif səpkilərdə yaratdığı filmlər, bəzən bütünlüklə abstraksiya, metafora, mistika filmlər həmişə dünya kinematoqrafiyasının qızıl fonduna daxil olub və italyan kinematoqrafiyasını və mədəniyyətini sevənlər üçün bir ilham mənbəyi olub.
Layihənin sponsorları Yapikredit Bank, Port Baku, Hilton Hotel. Festivalın informasiya dəstəyi isə Nargis Magazine jurnalıdır.

On October 20-25 the Festival of Italian Cinema will be held at the 28 Cinema, with the assistance of the Italian association N.I.C.E and the Embassy of Switzerland in Azerbaijan within the framework of the week of the Italian language in the world, Novosti-Azerbaijan reported in the press service of the cinema.
The project sponsors are Yapikredit bank, Port Baku, Hilton Hotel, information support by Nargis Magazine.
The event will feature six films: La Grande Bellezza, Nuovo Cinema Paradise, La Vitae Bella, Il Capitale Umano, ("Human Capital"), and others.
It should be noted that the film "Great Beauty" is a laureate of the "Oscar-2014" award and will be shown in Azerbaijan for the first time. The honorable guest of the festival is the Italian actress Anita Kravos.
Italian cinema has always been original and inimitable. Films of Italian directors, created in different styles, sometimes full of abstractions, metaphors, mystics, forever entered the golden fund of world cinema and became a source of inspiration for fans of Italian cinema and culture.