Azərbaycanda “Siqaret çəkmə, kino çək!” mövzusunda qısa film müsabiqəsi elan edilib
“Report” İnformasiya Agentliyi, “Cinemazadeh” studiyası, “Bakı Media Mərkəzi”, “CinemaPlus” kinoteatrlar şəbəkəsi, “Azad Azərbaycan” teleradio yayım şirkəti və “CBC” telekanalı sağlam həyat tərzinin təbliği ilə əlaqədar “Siqaret çəkmə, kino çək!” mövzusunda qısa film müsabiqəsi elan edir.
Müsabiqənin şərtlərinə görə:
1. Müsabiqəyə yalnız ictimai yerlərdə tütün məmulatlarının istifadəsinin məhdudlaşdırılması mövzusunu əhatə edən tamamlanmış filmlər qəbul olunur;
2. Müsabiqəyə müəlliflərin orijinal işi olan filmlər qəbul olunur;
3. Filmlər 31 yanvar 2018-ci il tarixindən 30 mart 2018-ci il tarixinədək qəbul olunur. Qaliblərin adları 7 aprel 2018-ci il tarixində təntənəli mərasimlə elan olunacaq. Təşkilatçılar təqdim olunan işlərin həcmindən asılı olaraq son tarixləri dəyişmək hüququna malikdirlər;
4. Bir müəllif istənilən sayda film təqdim edə bilər;
5. Filmlərin xronometrajı 5 dəqiqədən artıq olmamalıdır. Filmlər youtube.com və ya vimeo.com saytlarına yükləndikdən sonra, keçid [email protected] elektron ünvanına müəllifin əlaqə məlumatları ilə birgə təqdim olunmalıdır;
6. Filmlərin çəkiliş formatı və texniki xüsusiyyətləri (rəng, səs, kadr tezliyi, kadrın ölçüsü və s.) baxımından məhdudiyyət yoxdur;
7. Müsabiqəyə yalnız Azərbaycan dilində olan filmlər qəbul olunur;
8. Müsabiqədə istənilən yaşda olan müəlliflər iştirak edə bilər;
9. İştirakçı müsabiqəyə film təqdim etməklə müəllif hüquqlarının tək və müstəsna olaraq ona məxsus olduğunu və hər hansı üçüncü tərəfin hüquqlarının pozulmadığını təsdiq edir;
10. Qaliblərin adları "Report" İnformasiya Agentliyinə məxsus Report.az saytında elan olunacaq. Təşkilatçılar münsiflər heyəti tərəfindən seçilməyən filmlərə şərh vermirlər;
11. İştirakçı müsabiqəyə film təqdim etməklə bütün şərtləri diqqətlə oxuduğuna və razılaşdığına zəmanət verir.
Müsabiqə şərtlərinə uyğun olan videolar tanınmış kinorejissor, aktyor, ictimai xadim, jurnalist, sağlam həyat tərzinin təbliği üzrə fəaliyyət göstərən qeyri-hökumət təşkilatının nümayəndələrindən ibarət münsiflər heyətinə müəllifləri göstərilmədən təqdim olunacaq. Münsiflər heyəti qısa filmləri müstəqil şəkildə qiymətləndirəcək.
Müsabiqənin qalibi 3 000 manat, 2-ci yeri tutan ekran işi 2 000 manat, 3-cü yerə layiq görülən film 1 000 manat məbləğində mükafatlandırılacaq.
Müsabiqənin qalibləri 7 aprel 2018-ci il tarixində elan olunacaq.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev “Tütün məmulatlarının istifadəsinin məhdudlaşdırılması haqqında” qanunu imzalayıb. Bu qanun Azərbaycan əhalisinin sağlamlığının qorunması, sağlam həyat tərzinin təbliği, uşaqların və gənclərin sağlam böyüməsi və inkişafı, zərərli vərdişlərə aludəçiliyin profilaktikası, tütün məmulatlarının istifadəsinin və tütün tüstüsünün ətraf mühitə ziyanlı təsirlərinin azaldılması istiqamətində fəaliyyətin hüquqi əsaslarını müəyyən edir.

Report News Agency, Cinemazadeh studio, Baku Media Center, CinemaPlus movie theaters network, “Azad Azərbaycan” broadcasting company, CBC TV channel with the main purpose of promotion of healthy lifestyle, are announcing a short film competition on the topic of “Flick a film, not cigarette”.
According to the terms and conditions of competition as listed below:
1. Only completed films on the topic of restriction of smoking in public areas will be accepted;
2. Original works of authors can be submitted to the competition;
3. Films should be submitted from 31 January 2018 to 30 March 2018. The winners will be announced in the ceremony to be held on April 7, 2018. The organizers reserve the right to change the deadline depending on duration of films;
4. One author can submit as many films as he/she wants;
5. The duration of films should not exceed 5 minutes. The films should be uploaded on youtube.com or vimeo.com portals and the link e-mailed to [email protected] with contact details of the author;
6.There is no restriction for shooting format and technical features (color, sound, frame rate, frame size etc.) of films;
7. Only films in Azerbaijani language are accepted;
8. There is no age restriction for participation in the contest;
9. By submitting a film to the competition, participants confirm that copyright belongs only them and exclusively to the creator of the work and author does not violate rights of the third party;
10. Name of the winners will be published on report.az website of Report News Agency. The organizers don’t comment on the unselected films;
11. By submitting a film to the competition, participants acknowledge that they have carefully read and agreed with all rules.
The videos that meet the competition criteria, will be submitted without indicating the name of authors to jury consisting of famous filmmakers, actors, public figures, journalists, NGO representatives promoting healthy lifestyle. Jury will independently evaluate the films.
Winner of the competition will be awarded in amount of 3,000 AZN, second place holder will take 2,000 AZN, and third place winner 1,000 AZN. The winners of contest will be announced on 7 April, 2018.
Notably, President of Azerbaijan Ilham Aliyev has signed the law "On restriction of use of tobacco products". The law defines a legal basis for the protection of the health of the population of the Republic of Azerbaijan, promotion of healthy lifestyle, healthy growth and development of children and youth, prevention of harmful habits, reduction of environmental impacts of tobacco use and tobacco smoke.