Şamaxı şəhərində yerləşən “Abqora”restoranında, “Meysəri” şərabları və “CinemaPlus”un birgə layihəsi olan “Open Air Cinema”da hər həftə sonu, 5,6,7-ci günlər açıq havada, təbiətin qoynunda qonaqlar yeni filmləri izləyə bilərlər.
Filmər və seanslar haqqında məlumatı "CinemaPlus” kinoteatrlar şəbəkəsinin sosial şəbəkələrindən əldə edə bilərsiniz.
Ətraflı məlumat üçün +994 55 251 20 22 nömrəsi ilə əlaqə saxlayın.
“CinemaPlus” hər zaman sizi kino tarixinin ən yaxşı premyeraları ilə sevindirməyə və xoş sürprizlər etməyə hazırdır.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargaha istinadla 14 mart 2020-ci il saat 00:00-dan etibarən “CinemaPlus” kinoteatrlar şəbəkəsi qapalı məkanlarda öz fəaliyyətini müvəqqəti dayandırıb.

The audience of "CinemaPlus" really missed the cinemas and, taking this into account, the present project was planned.
Guests can watch new films in the open air on Fridays, Saturdays and Sundays in the bosom of nature, in Shemakha city, on the territory of the Abgora restaurant, by the joint project of “CinemaPlus” and “Meyseri wine” called “Open Air Cinema”.
Information about films and sessions can be found on the social networks of the cinema chain “CinemaPlus”.
For more information, please call +994 55 251 20 22.
“CinemaPlus” is always ready to delight you with the best premieres in the world of cinema and make pleasant surprises.
Please note that, according to the decision of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, cinema chain “CinemaPlus” has temporarily suspended its inner activities from 00:00 on March 14, 2020.