“CinemaPlus” kinoteatrlar şəbəkəsində 44 günlük Vətən Müharibəsində öz xidməti vəzifələrini yerinə yetirən Türk jurnalist Fulya Öztürk və operator Xəlil Qəhrəmanın yaşadıqlarından bəhs edən “Fulya” sənədli filmin nümayişi başladı. Çəkilişlər bu ilin iyun ayında Gəncə, Bərdə, Tərtər, Ağdam, Şuşa və Bakı ərazisində aparılıb. Film “Azərbaycanfilm” kinostudiyası ilə Türkiyənin “Dada Yapım” şirkətinin birgə istehsalıdır.
“Fulya” sənədli filminin tarixi əhəmiyyətindən danışan ekran əsərinin əsas qəhrəmanı Fulya Öztürk deyib: “Bu sənədli filmdə ən mühüm səhnə, mənim həmin gecə Gəncədə gördüyüm o körpənin görüntüləridir. Bu kadrlar ilə bütün dünya Ermənistanın körpə qatili olduğunu gördü”.
Telejurnalist Fulya Öztürk diqqətə çatdırıb ki, filmdəki səhnələr hər zaman işğalçı Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi terror aktlarına şahidlik edəcək.
Rejissorlar Aykut Taşkın və Tahir Tahiroviç. Baş rollarda Fulya Öztürk və Halil Kahraman. Müddəti 80 dəqiqə. Yaş həddi 16

A documentary film "Fulya" about the life of Turkish journalist Fulya Ozturk and cameraman Khalil Gahraman, who participated in the 44-day Patriotic War, has started in the cinema network “CinemaPlus”. Filming took place in June this year in Ganja, Barda, Tartar, Agdam, Shusha and Baku. The film is a joint production of the film-studio “Azerbaijanfilm” and the Turkish company “Dada Yapım”.
Speaking about the historical significance of the documentary film"Fulya", the main character of the scenario, Fulya Ozturk, said: “The most important scene in this documentary is the image of the child I saw that night in Ganja. Thanking to these shots, the whole world saw that Armenia is a murderer of children.”
TV journalist Fulya Ozturk stated that the film will always feature terrorist acts committed by Armenia against Azerbaijan.
Directed by Aykut Tashkin and Tair Tairovich. Starring characters are Fulya Ozturk and Khalil Gahraman. Duration is 80 minutes. Age limit is 16+
Watch a film conveying the truth about the war in Azerbaijan to the world in the cinema chain "CinemaPlus".