“CinemaPlus” da Kinematoqrafçılar İttifaqı və Litva səfirliyi tərəfindən tədbir təşkil olunub
“CinemaPlus Azərbaycan” premium kinoteatrında Kinematoqrafçılar İttifaqı və Litvanın Azərbaycandakı səfirliyi tərəfindən təşkil olunan tədbir baş tutub.
Tədbirdə Litvanın tanınmış kinorejissoru Mindaugas Survila ilə görüş olub. Görüşdən sonra isə rejissorun “Древний лес” (Qədim meşə) filmi nümayişi baş tutub.
Litvalı bioloq və dokumentalist Mindaugas Survila öz layihəsinin həyata keçirilməsinə 12 il vaxt sərf edib. Filmin çəkilişləri Litvanın ən qədim meşəsində aparılmışdır. Bədii və fərqli tərzdə olan bu film tamaşaçılara təbiətə - meşə yanğınlarından tutmuş canavar mağarası və qara leylək yuvasına, daha sonra meşənin dərinliklərinə baş çəkib və bu torpağın insanlarına qayıdaraq sonsuz səyahət təklif edir. Filmdə kadrarxası mətn yoxdur, yalnız kameranın obyektivinə düşən müxtəlif çox az eşidilən səslər və meşənin sehirli mühiti var.

Premium cinema theatre "Azerbaijan CinemaPlus" held the event organized by Union of Cinematographers of the Republic of Azerbaijan and Embassy of Lithuania in Azerbaijan.
There took place the meeting with Mindaugas Survila, the well-known director from Lithuania, followed with the screening of film "Ancient woods".
Mindaugas Survila, the biologist and documentarian from Lithuania, spent 12 years for fulfilling of his project. The film was shot in the oldest woods of Lithuania. Poetic and non-standard film offers to audience to take endless trip to the nature, starting with woods bush, caves of wolves and the nest of black stork, then submerging in depths of underwater of woods and returning to people inhabiting this land.
There is no voice-over text in the film, but only varied, barely perceptible and the magic atmosphere of woods, caught by the objective of camera.