“CinemaPlus” da “Əlvida, Şmidt!” filminin qala-gecəsi keçirilib.
“Gənclik Mall” TM-də yerləşən “CinemaPlus” premium kinoteatrında “Əlvida, Şmidt!” filminin qala-gecəsi baş tutub.
Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi ilə “Mozalan” studiyası və “YOL” İlk Elmi Populyar dərginin ərsəyə gətirdiyi ekran işi tragikomediya janrındadır.
Filmin yaradıcı heyəti, aktyorlar, media nümayəndələri və bloqqerlər ekran işini seyr ediblər.
Ekran əsərinin rejisoru və prodüseri Əli-Səttar Quliyev, ssenari müəllifli Rüstəm Babazadə, operator Nadir Mehdiyev, ikinci rejissoru Akif Rüstəmov, rəssamı Əziz Məmmədov, bəstəkarı İsfar Sarabski, icraçı prodüseri Tərlan Babayev, bədii rəhbəri isə Lalə Kazımovadır.
Filmdə baş rolları Əməkdar artist Rasim Cəfər, aktyor Azər Aydəmir, Tiflis Dövlət Akademik Rus Dram Teatrının aktrisası Mariam Kitiya canlandırıb.
Bundan başqa, filmdə Xalq artistləri Rasim Balayev, Rafiq Əliyev, Qurban İsmayılov, Şamil Süleymanlı Əməkdar artist Zemfira Sadıqova, aktrisa Günel Məmmədova, Əlixan Rəcəbov və başqaları çəkilib.
Filmin qəhrəmanı - Emil Şmidt, düşüncələrində və istəklərində özünü çaşdıran sadə oğlandı. Həyatın ona bəxş etdiyi gözəllikləri görməyəcək qədər saf, başqa maraqlara can atacaq qədər çılğındır. Azərbaycanda doğulub böyüyən bir etnik almanın heyrətamiz hekayəsi bizi kədərləndirəcək, güldürəcək, narahat edəcək, yaşayacaqlarını yaşatdıracaq. Vətənimizin möhtəşəm mənzərələri , rəngarəng personajları, duzlu yumoru ilə bu müasir milli yol əhvalatı – tamaşaçının gözlədiyi həmin o filmdir ki, sizlərə “Əlvida Schmidt - salam Azərbaycan kinosu!” deyəcək!
Tədbirin keçirilməsində “Cinema Distribution”, “Cinemazadeh”, “Taksim kebap” restoranı, “Red Bull” və “Şeh Su” dəstək göstəriblər.

CinemaPlus held the Gala Premiere of "Farewell, Schmidt!"
The tragicomedy film was produced by the order of Ministry of Culture of Azerbaijan at "Mozalan" studio and "Yol", the first pop-science publishing house.
The event was attended by crew members of film, actors, directors, mass media representatives and bloggers.
Director and producer: Ali-Sattar Guliyev, screenwriter: Rustam Babazadeh, director of photography: Nadir Mehdiyev, second director: Akif Rustamov, production designer: Aziz Mamedov, composer: Isfar Sarabskiy, executive producer: Tarlan Babayev, artistic director: Lala Kazimova.
Starring: Honored Artist Rasim Jafarov, actor Azer Aydemir and Mariam Kitiya, the actress of State Academic Russian Drama Theatre in Tbilisi.
People’s artists Rasim Balayev, Rafig Aliyev, Gurban Ismayilov, Shamil Suleymanli, Honored Artist Zemfira Sadigova, actress Gunel Mamedova, Alikhan Rajabov and others.
Ethnic German Emil Schmidt dreams to immigrate to Germany. Dreams and tries to fulfill his dream by sending his official requests to German Embassy each month.
But nothing is so easy as he imagined in the beginning. He is accepted, but only to office. They hear him, but don’t listen to him. They feel sorry for him, but don’t help him…
An amazing story of protagonist of this film will share with us autumn sadness and sunny joy, let us worry about his fate and be silence about the meaning of life. What can be above the human values, love and freedom? What can be closer to us than Homeland? What can be more important to person, whose life can end at any time?
The organization of event was supported by "Cinema Distribution", "Cinemazadeh", "Taksim kebap" restaurant, "Red Bull" and "Sheh Su".