Kino işçilərin peşə bayramı münasibətilə baş tutan gecədə qonaqlara “Əlvida, Şmidt!” filmi təqdim olunub.
Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi ilə “Mozalan” studiyası və “YOL” İlk Elmi Populyar dərginin ərsəyə gətirdiyi ekran işi tragikomediya janrındadır.
Filmin yaradıcı heyəti, aktyorlar, media nümayəndələri və bloqqerlər ekran işini seyr ediblər.
Ekran əsərinin rejisoru və prodüseri Əli-Səttar Quliyev, ssenari müəllifli Rüstəm Babazadə, operator Nadir Mehdiyev, ikinci rejissoru Akif Rüstəmov, rəssamı Əziz Məmmədov, bəstəkarı İsfar Sarabski, icraçı prodüseri Tərlan Babayev, bədii rəhbəri isə Lalə Kazımovadır.
Filmdə baş rolları Əməkdar artist Rasim Cəfər, aktyor Azər Aydəmir, Tiflis Dövlət Akademik Rus Dram Teatrının aktrisası Mariam Kitiya canlandırıb.
Bundan başqa, filmdə Xalq artistləri Rasim Balayev, Rafiq Əliyev, Qurban İsmayılov, Şamil Süleymanlı Əməkdar artist Zemfira Sadıqova, aktrisa Günel Məmmədova, Əlixan Rəcəbov və başqaları çəkilib.
Filmin süjet xətti Azərbaycanda doğulmuş almaniyalı Emil Şmidtdən bəhs edir. Hansı ki, o, ölkəmizdə öz xoşbəxtliyinə və sevgisinə qovuşur. Filmdəki hadisələr Göygöl rayonunda (öncələri isə Yelenendorfda) cərəyan edir.
Tədbirin keçirilməsində “Cinema Distribution”, “Cinemazadeh”, “Lunchef catering” MMC, “Xırdalan” pivəsi və “Şeh” suları təşkilatı dəstək göstəriblər.

In honor of this day there was presented film "Farewell, Schmidt!" (original version: "Əlvida, Şmidt!")
Tragicomedy film was shot at ‘Mozalan’ studio with the support of Ministry of Culture of Azerbaijan and first popular science publication "Yol".
On this evening the guests of cinema theater were crew members of film, actors, directors, representatives of mass media and bloggers.
Director and producer: Ali-Sattar Guliyev, screenwriter: Rustam Babazadeh, director of photography: Nadir Mehdiyev, second director: Akif Rustamov, production designer: Aziz Memmedov, composer: Isfar Sarabskiy, executive producer: Tarlan Babayev, artistic director: Lale Kazimova.
Starring: Honored artist Rasim Jafarov, actor Azer Aydemir and actress of National Academy Russia Drama Theatre of Tbilisi, Mariam Kitiya.
People’s artists: Rasim Balayev, Rafig Aliyev, Gurban Ismayilov. Shamil Suleymanli, Honoured Artist Zemfira Sadifova, actress Gunel Memmedova, Alikan Rajabov and others.
The film tells the story of German, Emil Schmidt, who was born in Azerbaijan and here finds his happiness and love. The story of tragicomedy film unfolds in Goygol (formerly: Helenendorf).
The organization of event was supported by: Cinema Distribution, Cinemazadeh, Lunchef catering LTD, Xırdalan beer and Sheh su.