“CinemaPlus” “Park Cinema” ilə heç bir münaqişəsinin olmadığını təsdiqləyib
“CinemaPlus” və “Park Cinema” kinoteatr şəbəkələrinin nəyisə bölüşdürə bilməməsi və aralarında münaqişə olmaları barədə şayiələr həqiqətəuyğun deyil”.
Bu barədə “CinemaPlus” kinoteatrlar şəbəkəsinin baş direktoru Zaur Darabzadə bildirib.
Onun sözlərinə görə, deyilənlərin əksinə, “CinemaPlus” bütün kinoteatrlarla fəal əməkdaşlıq edir, onların rəhbərləri ilə sıx əlaqədədir və ara-sıra onlarla rəqabət aparan kinoteatrların rəhbərlərini qapalı gecələrə və təqdimat mərasimlərinə dəvət edir.
“Bəzi filmlərin bir şəbəkədə göstərilib, digərində göstərilməməsi hər kinoteatrın bir neçə ay əvvəldən hazırlanan öz repertuar planlaşdırması ilə əlaqədardır. Bəzi yerli kino istehsalçıları filmi ekrana buraxmazdan əvvəl kinoteatrlarla məsləhətləşmirlər. Buna görə də repertuar planlaşdırmasında artıqlıq yaranır. Bu baxımdan bu və ya digər filmin repertuarda yer almaması olduqca normal haldır”, - baş direktor bildirib.
O, “CinemaPlus” kinoteatrlar şəbəkəsinin hər zaman yerli kinematoqrafiyanı dəstəklədiyini və bundan sonra da dəstəkləyəcəyini bildirib:
“Bunu sadəcə, kinoteatrın rəsmi saytında baxmaqla görmək olar. Orada çox sayda Azərbaycan filminin yaratdığı rəngarənglik asanlıqla hiss edilir. Bunun bir sıra səbəbləri və sübutu var. “Əli və Nino” filminin yalnız “CinemaPus” kinoteatrlar şəbəkəsində nümayiş olunduğunu qeyd etmək olar. Digər kinoteatrlar isə bu filmi nümayiş etdirməyin maliyyə cəhətdən faydalı olmayacağını hesab etdi.
Son uğurlu yerli layihələr olan, “Bayram axşamı” və “Stalin Başı” filmləri distributor şirkəti tərəfindən alınıb və “CinemaPlus” tərəfindən təqdim olunan daha sərfəli kommersiya şərtləri nəticəsində onlara nümayiş hüququ verib.
“CinemaPlus” yeganə kinoteatr şəbəkəsidir ki, yerli dublyajın inkişafına investisiya edir və gündəlik olaraq bu filmlərə bir neçə seans ayırır. Digər kinoteatrlar belə layihələri mənfəətli hesab etmir, bu kontenti qəbul etmirlər. Baxmayaraq ki, dublyaj “Cinemazadeh” studiyasında peşəkarlar tərəfindən edilir. Bizim üçün çox vacibdir ki, azərbaycanlı tamaşaçılar sevdikləri xarici filmləri doğma dillərində baxsınlar”.
Zaur Darabzadə “CinemaPlus”un yerli dublyajın inkişafına sərmayə qoyan yeganə kinoteatrlar şəbəkəsi olduğunu və hər gün belə filmlərə bir neçə saat vaxt ayrıldığını vurğulayıb:
“Digər kinoteatrlar belə layihələri sərfəli hesab etmədiyindən bu kontentləri qəbul etmirlər. Hərçənd dublyaj peşəkarlar tərəfindən “Cinemazadeh” studiyasında edilir. Bizim üçün Azərbaycan tamaşaçısına sevimli filmi öz doğma dilində izləmək imkanı yaratmaq çox vacibdir”.
O, “CinemaPlus”un Bakıdan kənarda, Gəncə şəhərində müasir, 5 zallı kinoteatr açan ilk şəbəkə olduğunu xatırladıb:
“Bu layihə təkcə paytaxtda yox, həm də Azərbaycanın digər şəhərlərində kino mədəniyyətinin inkişafına böyük təkan verəcək”.

"Rumors that CinemaPlus and Park Cinema have something they can’t share and have a conflict are not true."
This was stated by Zaur Darabzadeh, the general director of the cinema network "CinemaPlus".
According to him, on the contrary, "CinemaPlus" actively cooperates with all the cinemas, closely communicates with their administration and periodically invites the heads of competing cinemas to their closed evenings and presentations.
"Regarding the issue that some films are shown in one cinema network, and not the other, it is connected with the fact that each cinema has its own repertoire planning, which is made several months in advance. Before releasing films on screen, some local filmmakers do not consult with movie theaters in advance. Therefore, there is sometimes an overlap in repertoire planning. In this regard, the absence of any domestic film in the repertory grid is quite normal, "- said the general director.
He noted that CinemaPlus has always supported, and will always support the domestic cinema:
"This can be seen just by looking at the official website of the cinema, where you can easily notice the diversity of a range of Azerbaijani films. There are a number of reasons and evidence for this. It can be noted that the film "Ali and Nino" was shown only in the CinemaPus cinema network. Other cinemas did not find it financially profitable to roll this movie.
The rights to own the latest successful domestic projects, such as "Bayram axami" and "Stalinin Başı" were acquired by the rental company, which gave the rights to display these films to CinemaPlus on the basis of a more favorable commercial conditions for them."
Zaur Darabzadeh stressed that CinemaPlus is the only cinema network that invests in the development of domestic dubbing and pays several daily sessions for these films:
"Other cinemas, considering such projects unprofitable, do not accept such content, despite the fact that dubbing is done by professionals at the studio "Cinemazadeh". It is very important for us to give an opportunity for the Azerbaijani viewer to watch their favorite foreign films in their native language. "
He recalled that "CinemaPlus" is also the first network that opened a modern, 5-room cinema outside of Baku, in the city of Ganja.
"This project will give be a great catalyst to the development of the cinema culture not only in the capital, but also in other cities of Azerbaijan," said the general director of the cinema network.