“ASAN həyat” KinoKlubun “CinemaPlus Quba” kinoteatrında Azərbaycan Gənclər Fondunun XI qrant müsabiqəsinin “C” (fiziki şəxslərin layihələri) kateqoriyası üzrə həyata keçirilmiş ucqar kənddə çalışan gəncdən bəhs edən "Sərhədlərin fövqündə" sənədli filminin təqdimat mərasimi keçirilib.
Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi, Quba rayon Təhsil şöbəsinin dəstəyi ilə ərsəyə gələn sənədli filmdə Qubanın V. Məmmədsalahov adına Cimi kənd tam orta məktəbində Rus dili müəllimi kimi çalışan Ağaəmi İslamovun Bakıdan gedərək ucqar kənddə çalışması, kənd həyatı, müəllimlik fəaliyyətində gördüyü işlər, qarşılaşdığı çətinliklər, buna baxmayaraq verdiyi qərarlar və digər məqamlardan bəhs olunub.
Sənədli film Qubanın Cimi kəndi və kənd orta məktəbində lentə alınıb. Layihənin rəhbəri Xədicə Əliyeva, filmin ssenari müəllifi və quruluşçu rejissoru Ayşad Səfərəliyev, ikinci rejissoru Orxan Kərimlidir. Filmin müddəti 60 dəqiqədir.
Təqdimatda layihə rəhbəri Xədicə Əliyeva layihənin Azərbaycan Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Layihə haqqında məlumat verən X. Əliyeva çəkiliş prosesi və məqsədi haqqında məlumat verib. Layihə rəhbəri sənədli filmin hazırlanmasında əməyi keçən hər kəsə təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra Quba rayon Təhsil şöbəsi Metodik mərkəzin direktoru Namik Hümbətov, Quba rayon Gənclər və İdman Baş İdarəsinin rəis müavini Mənsur Ağayev, Qubanın V.Məmmədsalahov adına Cimi kənd tam orta məktəbinin direktoru Rafael Məmmədov layihəni yüksək qiymətləndirib, film haqqında fikirlərini bildiriblər.

"CinemaPlus Guba" held the presentation of documentary film
CinemaPlus Guba "ASAN həyat" CinemaClub held the presentation of documentary film “Beyond the Borders”, created on the category of "C" (the projects of individuals) of the XI Grant Competition of Azerbaijan Youth Foundation. The film tells the story of teacher, working in the village.
The documentary film, shot with support of Youth Foundation and department of Education of Guba region, tells the story of village life of Agaami Islamov, who comes from Baku to V. Memmedsalahov high school in Jimy village, his teaching activity, complications, which he faces and as well as the decisions, that he makes.
The film was shot in high school in Jimy, Guba region. Project manager: Xadija Aliyeva, screenwriter and director: Ayshad Safaraliyev, second director: Orkhan Karimli. Running time of film: 60 minutes.
During the event, Xadija Aliyeva, the project manager, noted that, the film was shot with the financial support of Azerbaijan Youth Foundation. She gave a speech about the shooting process and purpose of project. The project manager expressed her gratitude to all, who took part in preparation of the documentary film.
Then, Namig Humbatov — the director of Methodological center of department of education of Guba region, Mansur Aghayev — the deputy of head of General Administration of youth and sport of Guba region, Rafael Memmedov — the director of V. Memmedsalahov high school in Jimy village, highly appreciated the implementation of project and shared their opinions regarding the film.