“CinemaPlus”da Leninqradın blokadadan azad olunmasının 75 illiyi münasibətilə tədbir keçirilib
Gənclik Mall TM-də yerləşən “CinemaPlus” premium kinoteatrında, Azərbaycanın Rus İcması ilə birgə Leninqradın blokadadan azad olunmasının 75 illiyinin bayram edilməsi münasibətilə tədbir keçirilib.
Qəhrəman şəhərin sakinlərinin böyük fədakarlığı hər zaman insanların ürəklərində qalacaq. Azərbaycan xalqı həmin qəhrəmanlıq yolunu keçən cəbhəçi-qəhrəmanları və Böyük Vətən müharibəsinin arxa cəbhəsinin əməkçilərini ehtiram edir və xatırlayır.
Tədbirə Leninqradda blokadada qalmış insanlar, Böyük Vətən müharibəsi veteranları, Rus Pravoslav Kilsəsinin nümayəndələri, Rusiya Federasiyanın Azərbaycandakı Səfirliyinin nümayəndələri, Azərbaycanın Rus İcmasının üzvləri və KİV nümayəndələri dəvət olunmuşdular.
Qonaqları “CinemaPlus” kinoteatrlar şəbəkəsinin İcitimaiyyətlə Əlaqələr Departamentinin rəhbəri Nərmin Həsənova salamlamışdır. Daha sonra Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı və Azərbaycanın Rus İcmasının Sədri Zabelin Mixail Yuryeviç, Rusiya Federasiyanın Azərbaycandakı Səfirliyinin ikinci katibi Naniyeva Alla Borisovna və Azərbaycanın Rus İcmasının əmək və müharibə veteranlarının işləri üzrə kommissiyasının nümayəndəsi Anisimov Dmitriy Vladirmiroviç çıxış etmişdir.
Tədbirin rəsmi hissəsindən sonra “Leninqradı xilas etmək” rus hərbi dramasının nümayişi keçirilmişdir. Film real hadisələr əsasında çəkilib. Filmin rejissoru Aleksey Kozlovdur. Baş rollarda Mariya Melnikova, Andrey Mironov-Udalov və Anastasiya Melnikova.
Film haqqında qısaca: Sentyabr 1941-ci il. Gənc sevgililər Kostya və Nastya məcburiyyətdən blokadada olan Leninqraddan insanları çıxaran barjada hərəkət etməli olurlar. Gecə gəmi fırtınaya düşür və qəzaya uğrayır, faciə yerində isə xilasedicilər yox düşmən təyyarələri olur.

In the CinemaPlus premium class cinema, located in the Ganjlik Mall shopping center Azerbaijan together with the Russian Community hosted an event to celebrate the 75th anniversary lifting the blockade of Leningrad.
The great feat of the inhabitants of the heroic city will forever remain in hearts of people. The people of Azerbaijan honor and remember that heroic path that front-line heroes and great home front workers have passed during World War II.
The veterans of the blockade of Leningrad were invited to the event World War II as well as representatives of the Russian Orthodox
Church, Embassy of the Russian Federation in Azerbaijan, members of Russian community of Azerbaijan and media representatives.
The guests were welcomed by Narmin Hasanova, the PR manager of the "CinemaPlus" cinema network. Then the deputy of Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and Chairman of the Russian Community of Azerbaijan, Zabelin Mikhail Yuryevich, second secretary of Embassy of the Russian Federation in Azerbaijan Nanieva Alla Borisovna and a representative of the commission on affairs of war and labor veterans of Russian community of Azerbaijan Anisimov Dmitry Vladimirovich.
After the official part of the event, the Russian military drama "Save Leningrad" was held. The film is based on real events. Movie director Alexei Kozlov. Starring Mariya Melnikova, Andrei Mironov-Udalov and Anastasia Melnikova.
Briefly: September 1941. Young lovers Kostya and Nastya, by the will of circumstances, find themself on a barge, which should take people out of besieged Leningrad. At night the ship gets into storm and in distress and at the site of the tragedy first appears not the rescuers, but an enemy aircraft.