"Jara v Baku" filminin prodüseri: "Filmin personajlarından biri şəhərin özüdür"
Azərbaycan paytaxtında Emin Ağalarovun baş prodüseri olduğu və işçi adı "Jara v Baku" olan filmin çəkilişləri davam edir.
Filmin əsas qəhrəmanları moskvalı qız Darya və bakılı oğlan Muraddır. Filmdə həmçinin iyulun 26-dan 29-dək Bakıda keçirilmiş "JARA-2018" beynəlxalq musiqi festivalında iştirak etmiş Rusiya estradasının ən parlaq ulduzları da çəkiliblər. Kinolayihənin prodüseri Teymur Cəfərovdur.
Bakıda keçirilən mətbuat konfransında filmin prodüseri T.Cəfərov çəkiliş prosesi, məqsədlər və layihə komandasının üzləşdiyi problemlər barədə danışıb: "Filmdə hər şey ulduzların "Jara"ya gəldiyi təyyarədə başlayır. Elə həmin təyyarədə "Qolos" layihəsinin qalibi olan qəhrəmanımız Daşa da uçur. Ardından filmin hər bir qəhrəmanının arzusunun həyata keçməsinə gətirib çıxaran müxtəlif süjet xətləri başlayır. Filmin personajlarından biri də elə şəhərin özüdür. Bakını əcnəbi tamaşaçıya mükəmməl şəhər kimi təqdim etmək istəyirik".
Onun sözlərinə görə, rejissorun hər şeyə nəzarət edə bilmədiyi belə film çəkmək çox çətindir: "Eksperimentlər apardıq, hər şey, demək olar, real zamanda baş verdi. Hamı - aktyorlar, prodüserlər, rejissorlar üçün qeyri-ənənəvi olan sxemlə çəkdik. Yeni janr yaratmağımız da vəziyyəti qəlizləşdirirdi. Ənənəvi filmdə hər şey əvvəlcədən bilinir, aktyorların hər biri deyəcəyi sözü, rejissorun nə istədiyini bilir. Amma burada biz ulduzların arxasınca gedirdik, məsələn, qırmızı xalıda və çəkilişləri yerindəcə edirdik, onlarla dialoq qururduq. Biz tərəfdən hər şey hazır idi, sadəcə, onların buna necə reaksiya verəcəyini bilmirdik. Bu, əlbəttə ki, riskdir. Biz qeyri-mümkünü edirik, necə alınacağına isə tamaşaçılar qərar verəcək".
Filmdə əsas rollardan birini "JARA" festivalında səhnəyə çıxmaq xoşbəxtliyi yaşamış qəhrəman obrazını canlandıran aktrisa Diana Pojarskaya oynayacaq: "Qəhrəmanım çox xoşuma gəlir. Onu canlandırdığım digər qəhrəmanlardan fərqləndirmək üçün əlimdən gələni edirəm. Ssenari bunu etməyimə imkan verir və mənə elə gəlir, gözəl və maraqlı film alınacaq. Çox şey mənim üçün gözlənilməz oldu, xüsusən də ("JARA" festivalı çərçivəsində) çəkilişlər üçün səhnədə çıxış edərkən. Amma öhdəsindən gəldim. Mənə inanan və məni dəstəkləyənlərin hamısına təşəkkür edirəm. Bakıda hər şey xoşumuza gəlir. Azərbaycan mətbəxinə heyran olmuşam. Balıq və ət yeməklərini, xüsusilə qutabı sevdim. Şərab da, əlbəttə ki, çox yaxşıdır".
Murad rolunda isə aktyor Nail Abraxmanov çəkilib: "Bir qədər çətin tapşırıq idi. Tatar və dağıstanlı aktyor azərbaycanlı rolunu canlandırmalı idi. Nəsə bir rəng qatmaq, hansı ləhcə ilə danışmaq üzərində fikirləşirdik. Sonda qərara gəldik ki, buna ehtiyac yoxdur (gülür). Amma məncə, bacardıq. Bir həftə yerli sakinlərlə ünsiyyət quraraq onların vərdişlərini, danışıq tərzlərini öyrəndik. Yeri gəlmişkən, deyirlər istilər çox tez-tez çəkiliş prosesinə mane olur. Mən isə əksini deyərdim. Belə havada çəkilmək bizə çox rahat idi".
Qeyd edək ki, filmin Azərbaycandakı distibüter şirkəti "Cinema Distribution"dur və o, "Cinemaplus" kinoteatrlar şəbəkəsində nümayiş olunacaq.

Shooting of the film produced by Emin Agalarov with a working title ‘Zhara in Baku’ continues invthe capital of Azerbaijan.
The main characters of the movie is a resident of Moscow, Darya and a Baku resident, Murad. Other movie characters include some of the brightest stars of Russian show business, who are participating in the international musical festival ZHARA-2018, which tookbplace in Baku from July 26 to July 29. The producer of the film project is Teymur Dzhafarov.
At a press conference in Baku the chief producer of a picture Teymur Dzhafarov has told journalists about the shooting process, the purpose and difficulties which the team of the project faces: "In the movie everything begins with the plane that takes performers to "Zhara". Dasha, who has won the Voice, is flying on the same plane. And then begin different plot lines that eventually lead our characters to their dreams. In addition, one of characters of our movie is the city of Baku. A self-sufficient, full-fledged character that we want to show to the foreign viewers.”
According to Teymur Dzhafarov shooting the film when everything is uncontrollable to the director is very difficult.
"We experimented, everything occurred literally in real time. We moved with a nonconventional scheme. For all; actors, producers, director. Everything was aggravated with the fact that we create a new genre. If in the traditional movie everything is planned in advance, each of the actors knows the words and will play it as it is planned by the director, then we just went after the stars, for example, on a red carpet and began to remove straight off, began with their dialogue. From our party everything has been prepared, but we did not know how they would react to it. It was certainly risky. We did the impossible and how it will already turn out will be estimated by the viewers", he has emphasized.
One of leading roles in the movie will be played by the actress Diana Pozharskaya whose character has had the luck to appear on the stage of "Zhara": "I like my character. I tried to make her different from my other roles in every possible way. The scenario allows making it and it seems to me that the beautiful and interesting story will come out of it. For me many things were unexpected, especially when appeared for shooting on stage (within the Zhara festival). However, I did it. Thanks to all who believed in me and supported me. In Baku, everything is pleasant to us. I am especially excited about Azerbaijani cuisine. It is crazy about local fish and meat dishes, I have fallen in love with Koutab. Wine, of course, is very good too".
The actor Nail Abrakhmanov played the role of Murad, Dasha’s boyfriend: "We had such a little difficult task. The Tatar and the Dagestani had to play Azerbaijanis. Very long thought over accent, then have decided that it is not necessary (laughs). Nevertheless, I think, we managed to make it, as having lived in Baku for weeks, we have adopted a certain manner of local communication. By the way, heat very often is a hindrance for filmmaking process. But I think it’s quite normal. To us it was very comfortable to work in such weather".
Note that the distributor of the movie in Azerbaijan is Cinema Distribution, and will be shown in Cinemaplus movie theater chain.