“COVID-19” səbəbi ilə zərər çəkmiş sektorlardan biri də kinoteatrlardır. Nazirlər Kabinetinin 24 sentyabr 2021-ci il tarixli Qərarına əsasən, 1 oktyabr tarixindən etibarən ümumi tutumu 50%-dən çox olmamaq şərtilə mədəniyyət obyektlərinin (konsert zalları daxil olmaqla), eləcə də konfrans zallarının, kinoteatrların, teatrların, fəaliyyətinə icazə verilib.
Dekabrın 30-da Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) və “CinemaPlus” kinoteatrlar şəbəkəsinin təşkilatçılığı ilə pandemiya ilə bağlı məhdudiyyətlərin yumşaldılması fonunda kinoteatrların fəliyyəti müzakirə edilib. “CinemaPlus” kinoteatrlar şəbəkəsinin Müşahidə Şurasının sədri Zaur Darabzadənin və KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədovun iştirak etdiyi tədbirdə məhdudiyyətlərin yumşaldılmasından sonra kinoteatrların fəaliyyəti müzakirə edilib.
KOBİA sədri qeyd edib ki, kinoteatrların fəaliyyəti ilə bağlı tətbiq edilmiş məhdudiyyətlərin yumşaldılması kinoteatr sektorunun fəaliyyətinin canlandırılması və inkişafı baxımından əhəmiyyətlidir. Bildirilib ki, pandemiya yeni davranış normaları və reallıqlar yaradıb. Onlayn xidmət platformalarının geniş yayılması insanların yeni filmlərə baxması vərdişlərinə əhəmiyyətli təsir göstərib. Lakin istənilən halda kinoteatrlar innovativ texnoloji inkişaflara dayanıqlıq göstərmək və rəqabət aparmaq iqtidarındadır. Kinoteatrların və kino sektorunun da daxil olduğu mədəniyyət və yaradıcı sənayenin inkişafı hökumətin prioritet fəaliyyət gündəliyinə daxildir. KOBİA sədri bugünkü müzakirələr çərçivəsində yaranan təkliflərin və fikirlərin, eləcə də qarşıdakı dövrdə birgə fəaliyyətin sektorun daha da canlanmasına öz töhfəsini verəcəyini vurğulayıb.

The activity of cinemas was discussed against the background of the lifting of some restrictions of the special quarantine regime – Photo
30.12.2021
Cinemas is one of the sectors which mostly affected by the COVID-19 pandemic. According to the resolution of the Cabinet of Ministers dated on September 24, 2021, starting from October 1, the operation of cultural facilities (including concert halls), as well as conference halls, cinemas, theatres, is allowed, provided 50% occupancy.
On December 30, Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) of Azerbaijan Orkhan Mammadov and Chairman of the Supervisory Board of the chain of cinemas CinemaPlus Zaur Darabzade discussed the activities of cinemas against the background of the lifting of some restrictions due to the pandemic.
The head of KOBİA noted that the mitigation of the COVID rules plays important role for the revitalization and development of the activity of this sector. According to him, the pandemic has created new realities and norms of behaviour. The proliferation of online service platforms has had a significant impact on the choice of resources through which people can watch new movies. But in any case, cinemas are able to resist and compete with innovative technological developments. The development of culture and the creative industry, including cinemas and film industry, is part of the government's priority agenda.
O. Mammadov stressed that the proposals and ideas expressed in the framework of today's discussions, as well as joint activities in the coming period, will contribute to further revival in the cinema sector.