17-19 iyun tarixlərində Bakıda, CinemaPlus Azerbaijan kinoteatrlarında “Russian Film Festival” çərçivəsində rusiya kinoları ödənişsiz olaraq nümayiş olunacaqdır. Azərbaycan paytaxtının sakinlərini və qonaqlarını “Keçmişi unut” xuliqan komediyasının, “Azad nəfəs alın” təsirli melodramının və “Plüş Bum” macəra ailə cizgi filminin qəhrəmanları ilə birgə parlaq yay həftəsonu gözləyir. Filmlər azərbaycanca altyazı ilə olmaqla rus dilində nümayiş olunacaqdır.
“Russian Film Festival” Azərbaycanda 2021-ci ildə debüt etmişdir – festival onlayn formatda keçirilmişdir; indi isə azərbaycan tamaşaçıları rusiya kinematoqrafiyasının yenilikləri ilə böyük ekranda tanış ola biləcəklər.
- “Keçmişi unut” (rej. Kiril Sokolov, 2021) – baş rolda Anna Mixalkovanın çəkildiyi komediya döyüş filmidir. Süjetin qəhrəmanı Olya dörd il həbsxanada cəza çəkdikdən sonra yeni həyata başlamağa qərar verir. Bunun üçün isə öz on yaşlı qızını onun zülmkar nənəsindən almalıdır. Lakin doğmalardan ayrılmaq elə də asan deyil – nənə öz nəvəsi və kefcil qızını təqib etməyə başlayır…
Kiril Sokolovun bu əsəri kinotənqidçilərin təkcə Rusiyada deyil, həm də xaricdə “Rusiya Tarantinosu” adlandırdıqları təqib janrında olan maraqlı bir filmdir. O, qırxa yaxın festivallarda və müsabiqələrdə iştirak etmiş və 30-dan çox ölkədə satılmış “Ata, gəbər” qrotesk qara komediyasının müəllifidir. “Keçmişi unut” filmi də artıq beynəlxalq festivallarda işıq üzü görmüşdür. Bu əsər 14 aprel–1 may 2022-ci il tarixlərində Braziliyada keçirilmiş “Fantaspoa” beynəlxalq kinofestivalında “Ən yaxşı rejissor” və “Ən yaxşı yeni aktrisa” nominasiyasında iki mükafat qazanmışdır. Həmçinin film “South by Southwest (SXSW) 2022” amerika festivalının proqramına daxil edilmişdir.
- “Azad nəfəs alın” (rej. Sergey Bodrov böyük, 2021) – nitq qüsurları olan insanların problemlərini işıqlandıran romantik melodramdır. Filmin baş qəhrəmanı İlya kəkələmədən əziyyət çəkir. Bu isə onun şəxsi həyatından tutmuş, uşağıyla ünsiyyətə və işinə mane olur. Ümidsizliyə qapılan İlya tanınmış bir həkimin kurslarına yazılır. Həkim öz işinin peşəkarıdır, pasiyentləri isə onu əsl sehrbaz hesab edir. İlya kursda yeni dostlar qazanaraq, sevgisinə də rast gəlir. Lakin onun hekayəsi mürəkkəb “sevgi üçbucağına” çevrilir… Filmin rejissoru Sergey Bodrov böyük bir çox kinematoqrafiya və festival mükafatlarının laureatıdır. Onun rejissorluğunu etdiyi “Qafqaz əsiri” (1996) və “Monqol” (2007) filmləri, eləcə də ssenarist kimi çıxış etdiyi “Şərq-Qərb” (1999) filmi “Oskar” mükafatına namizəd kimi irəli sürülmüşdür.
- “Plüş Bum” (rej. Denis Çernov, İlya Kupriyanov, 2021) – dünyaca məşhur “Smeşariki” yaradıcılarının əsəri olan və dostluğun sehrindən bəhs edən ailə animasiya filmidir. Bu animasiya möhtəşəm bir yaqutu oğurlayaraq həmin qiymətli daşı ölkədən çıxarmaq üçün Bum adlı plüş ayıcığın içərisində gizlədən peşəkar oğrudan bəhs edir. Amma hər şey plana uyğun getmir…
Rusiya Film Festivalı Azərbaycanda Rusiya Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə “ROSKİNO” şirkəti tərəfindən təşkil edilmişdir.
Nümayişlərin cədvəli:
17 iyun (cümə)
17:00 – “Plüş Bum”
18 iyun (şənbə)
17:00 – “Azad nəfəs alın”
19 iyun (bazar)
19:00 – “Keçmişi unut”
Məlumat
ROSKİNO – rusiya audiovizual kontent sənayesini beynəlxalq bazarlarda təmsil edən sahə təşkilatı; film, serial və animasiyaların, eləcə də Rusiya ilə kreativ potensialın və koproduksiya imkanlarının irəlilədilməsi üzrə milli operatordur. ROSKİNO Rusiya kontentini beynəlxalq kino bazarlarında və digər sənaye tədbirlərində “Russian Content Worldwide” brendi altında təbliğ edir, eləcə də rusiya kinosu festivallarını xaricdə “Russian Film Festival” brendi altında təşkil edir.
Russian Film Festival (https://rff.online /) – Rusiya Federasiyası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə ROSKİNO tərəfindən təşkil edilmiş bir layihədir. RFF-nin əsas məqsədi – xarici tamaşaçını müxtəlif janrlarda olan bədii filmlərdən tutmuş animasiya və sənədli filmlərlə zəngin müasir rusiya kontentinin müxtəlifliyi ilə tanış etməkdir. 2020-2021-ci illərdə festival 23 ölkədə keçirilərək bir milyondan artıq tamaşaçı toplamışdır. RFF-nin formatına həm onlayn, həm də beynəlxalq kinofestivallara inteqrasiya ilə “hibrid model” tipli nümayişlər, eləcə də ənənəvi əyani tədbirlər daxildir.

From 17 to 19 June in Baku, “CinemaPlus Azerbaijan” will host free screenings of Russian films as part of the Russian Film Festival. A bright summer weekend in the company of the heroes of the hooligan comedy "No looking back", the sensitive melodrama "Breathe freely" and the adventure family cartoon "Plush Boom" will be presented for the residents and guests of the capital of Azerbaijan. Films will be shown in Russian with Azerbaijani subtitles.
The Russian Film Festival debuted in Azerbaijan in 2021 - the festival was held online; Now Azerbaijani viewers will be able to get acquainted with the novelties of Russian cinema on the big screen.
- “No looking back” (dir. Kirill Sokolov, 2021) is a comedy action movie where Anna Mikhalkova is the starring character. According to the plot, the heroine Olya, who is released from prison after four years of imprisonment, intends to start a new life. To do this, she needs to take her ten-year-old daughter from a despotic grandmother. But you can’t leave your loving relatives - the grandmother goes on a dashing pursuit of her granddaughter and her unlucky daughter…..
This is a fascinating chase film from Kirill Sokolov, whom film critics are calling "Russian Tarantino" not only in Russia, but also abroad. He is the author of the grotesque black comedy "Dad, Die", which participated in forty festivals and competitions, and was sold in more than 30 countries. The film “No looking back” has also already been featured at international festivals: it won two awards - Best Director and Best Newcomer Actress - at the Fantaspoa International Film Festival, which took place from April 14 to May 1, 2022 in Brazil. The film also was included into the program of the American festival South by Southwest (SXSW) 2022.
- “Breathe Easy” (dir. Sergei Bodrov Senior., 2021) is a romantic melodrama that highlights the problem of people with speech disabilities. The main character of the film, Ilya, stutters a lot, and it interferes with everything - personal life, communication with the child, work. In desperation, with desperation he makes appointment with a famous doctor - a guru in his field, whom patients consider a magician and wizard. There he meets new friends and new love, but the story turns into a complicated love triangle... The director of the film, Sergei Bodrov Senior., is the winner of many film awards and festival prizes. His directorial works "Prisoner of the Caucasus" (1996) and "Mongol" (2007), as well as the film where he acted as a screenwriter, "East-West" (1999) had been nominated for an Oscar.
- "Teddy Boom" (dir. Denis Chernov, Ilya Kupriyanov, 2021) - a family animated film about the magic of friendship from the creators of the world-famous "Smeshariki". The story of a top notch thief who steals a unique ruby and hides it inside a teddy bear named Boom to smuggle the gemstone out of the country. But things don't go according to plan...
The Russian Film Festival is organized in Azerbaijan by ROSKINO with the support of the Ministry of Culture of the Russian Federation.
Schedule of the films:
June 17 (Friday)
17:00 – «Teddy Boom»
June 18 (Saturday)
17:00 – «Breethe Easy»
June 19 (Sunday)
19:00 – «No looking back»
Registration for the shows is available via the following link ссылке.
Reference
ROSKINO - is an industry organization representing the Russian audiovisual content industry on international markets; national operator for the promotion of films, series and animation, as well as creative potential and co-production opportunities with Russia. ROSKINO promotes Russian content at international film markets and other industrial events under the Russian Content Worldwide brand, and also organizes Russian film festivals abroad under the Russian Film Festival brand.
Russian Film Festival (https://rff.online /) is a project organized by ROSKINO with the support of the Ministry of Culture of the Russian Federation. The main goal of the RFF is to introduce foreign viewers to the diversity of modern Russian content: from feature films of various genres to animation and documentaries. In 2020-2021 the festival was held in 23 countries, gathering more than a million spectators. The RFF format includes both online screenings and a "hybrid model" with integration into international film festivals, as well as traditional in-person events.