Yenilənmiş “Bizim Cəbiş müəllim” filminin təqdimatı oldu - FOTO
Mayın 14-də “CineMastercard Azərbaycan” kinoteatrında “Bizim Cəbiş müəllim” filminin 55 və filmin ssenari müəllifi Maqsud İbrahimbəyovun 90 illiyi ərəfəsində ANS Şirkətlər Qrupuna daxil olan BALANS Milli Rəqəmsal Bərpa Studiyası əsəri tam bərpa edərək xalqımıza böyük iftixar hissi ilə hədiyyə etdi.
Əvvəlcə məşhur akkardeon ifaçısı Seymur Həsənsoy filmdə səsləndirilən, Emin Sabitoğlunun "Vals"ını ifa etdi
Xoreoqrafiya məktəbinin yetirmələri valsın sədaları altında rəqs etdilər.
Təqdimatda çıxış edən ANS Şirkətlər Qrupunun rəhbəri, rejissor, layihənin ideya müəllifi və rəhbəri Vahid Mustafayev bildirdi ki, “Bizim Cəbiş müəllim” tammetrajlı bədii filmi rejissor Həsən Seyidbəyli tərəfindən 1969-cu ildə ekranlaşdırılmış və "Azərbaycanfilm" kinostudiyasında istehsal edilmişdir.
Filmdəki hadisələr II Dünya müharibəsi illərində Bakıda cərəyan edir.
Filmdə əsas rolları Azərbaycan kinosunun korifeyləri Şəfiqə Məmmədova, Süleyman Ələsgərov, Nəsibə Zeynalova, Əliağa Ağayev, Muxtar Maniyev, Səfurə İbrahimova və digərləri iştirak ediblər.
Film bir daha Azərbaycan xalqının keçən əsrin taleyüklü 40-cı illərində faşızmə qarşı savaşan və onun üzərində qələbə çalan Dünyanın sülh və azadlıqsevər xalqları sırasında öz vacib və əvəzolunmaz yerini təsdiqlədi.
Bundan sonra Vahid Mustafa yev toplaşanlara filmin bərpasında iştirak edən mütəxəssislərin sayının 12 nəfər olduğu, ümumilikdə 149 min kadrın bir-bir təmizlənməsini iftixar hissi ilə çatdırdı. Bundan əlavə, filmin əksər yerlərində səslərin tamamilə olmamasını ANS Foli Studiyasında 3 mütəxəssisin 65 günə 37 dəqiqəsini tam şəkildə yenidən yaradaraq filmə qaytardı. Filmin rəng korreksiyasına gəldikdə, burada illərlə pozitiv lent kimyəvi və fiziki zərərə məruz qaldığından artıq 12 fərqli rəng çalarlı tam şəkildə korrektə olunmuş və yalnız birrəngli - Ağ-Qara səviyyəsinə müvəffəqiyyətlə çatdırıldı.
Vahid Mustafa yev onu da əlavə etdi ki, Azərbaycan Xalqına böyük qürur hissi ilə hədiyyə etdiyimiz "Bizim Cəbiş" filmin təmizlənməsi üzərində 7 ay işlənilib, bütün bərpanı mütəxəssislərimiz əlləri ilə yaradıb və burada heç bir avtomatik və ya süni intellekt vasitəsinə müraciət edilməyib və bu, ümumiyyətlə bu kimi incə işlərdə mümkün deyil.
Təqdimatda Cəmil Quliyev, Aydın Kazımzadə, Siyavuş Kərimi, Maqsud İbrahimbəyovun həyat yoldaşı Anna İbrahimbəyova, o cümlədən bir çox mədəniyyət, elm, ictimai xadimlər, iş adamları və Həsən Seyidbəylinin övladları – filmdə Cəbiş müəllimin qızını oynayan Məryəm Seyidbəyli və Namiq obrazını yaradan Ziya Seyidbəyli də iştirak edirdi.
Mərasim zamanı Cəbiş müəllimin protipinin Maqsud İbrahimbəyovun atasınıdan - Məmməd İbrahimbəyovdan götürüldüyü məlum oldu və həmin şəkil nümayiş etdirildi.
“Bizim Cəbiş müəllim” filminin “Balans” Milli Rəqəmsal Bərpa Studiyası tərəfindən təmizlənərək xalqımıza ərmağan etdiyi 11-cı film olduğunu vurğulayaraq çıxış edənlər bildirdilər ki, filmlərimizin neqativləri Moskvada olduğuna görə Film Fondunun qoruyub saxladığı pozitivlər getdikcə keyfiyyətini tam itirir. Bu baxımdan keyfiyyəti aşağı olan pozitivlərin Vahid Mustafa yev tərəfindən təmənnasız təmizlənərək Film Fonda verilməsi ilə Azərbaycan Kinosunun yaşaması üçün misilsiz xidmət nümayiş etdirir.
Təqdimat mərasimində filmin çəkilişlərində istifadə olunan əşyalar da nümayiş edilib.
Xatırladaq ki, film BALANS Milli Rəqəmsal Bərpa Studiyası, Milli Qəhrəman Çingiz Mustafayev adına Fond, ANS Şirkətlər Qrupu, Azərbaycan Dövlət Film Fondu, ANS Press xəbər portalı və Azərbaycanda ilk dəqiq mexanizmlər istehsal edən VMF Saat Fabriki və Cinema&Master Card birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan” kinoteatrında təqdim olunub.

On May 14, at the “CineMastercard” Azerbaijan cinema, on the occasion of the 55th anniversary of the film “Bizim Cəbiş müəllim” (Our teacher Jabish) and the 90th anniversary of screenwriter Magsud Ibragimbekov, the National Digital Restoration Studio “BALANCE”, part of the ANS group of companies, completely restored the work and presented with great pride it to our people.
First, the famous accordionist Seymur Hasansoy performed "Waltz" by Emin Sabitoglu, which was played in the film.
Students of the choreographic school danced to the melody of a waltz.
Public, political, cultural and artistic figures, including media representatives were attended to the presentation ceremony of the restored version of the film.
Vahid Mustafayev, head of the ANS group of companies, director, author of the idea and project manager, speaking at the presentation, said that the full-length feature film “Bizim Cəbiş müəllim” was shown by director Hasan Seyidbeyli in 1969 and produced at the Azerbaijanfilm film studio.
The events of the film took place in Baku during the Second World War.
The main roles in the film were played by Shafiga Mamedova, Suleiman Aleskerov, Nasiba Zeynalova, Aliaga Agayeva, Mukhtar Maniev, Safura Ibragimova and others.
The film once again confirmed its important and irreplaceable place among the peace-loving and freedom-loving peoples of the world who fought against fascism and defeated it in the fateful 40s.
After this, Vahid Mustafayev proudly informed the guests that the number of specialists involved in the restoration of the film was 12 people. 149 thousand frames were cleared. In addition, the complete 37-minute absence of sound in most parts of the film was returned to the film by ANS Foley 3 studio specialists in 65 days. As for film color correction, after many years of exposure to chemical and physical damage, the film is successfully corrected to the level of 12 different color shades and only monochrome - black and white.
Vahid Mustafayev also added that “Our Jabish”, which is presented to the Azerbaijani people with great pride, was cleaned for 7 months. The entire restoration was created by specialists, and no automatic or artificial intelligence tools were used, and this is generally impossible with such delicate work.
Jamil Guliyev, Aydin Kazimzade, Siyavush Kerimi, Magsud Ibragimbayov's wife Anna Ibragimbekova, as well as many cultural figures, scientists, public figures, businessmen and children of Hasan Seyidbeyli - Maryam Seyidbeyli, who played the daughter of teacher Jabish in the film, and Ziya Seyidbeyli, who created the character Namig, also participated in the presentation.
During the ceremony, it became known that the prototype of teacher Jabish was taken from Magsud Ibragimbekov’s father, Mamed Ibragimbekov, and this photograph was put on display.
The film “Bizim Cəbiş müəllim” is the 11th film cleared and presented to our people by the National Digital Restoration Studio “Balance”. The speakers noted that since the negatives of our films are in Moscow, the positives are stored in the Cinema Fund and gradually lose their quality. From this point of view, Vahid Mustafayev removes the low-quality negative and transfers it to the Cinema Fund.
The presentation ceremony also featured items used in the filming of the film.
It should be noted that the film was organized jointly by the National Digital Restoration Studio “BALANS”, the National Hero Chingiz Mustafayev Foundation, the ANS Group of Companies, the State Film Fund of Azerbaijan, the ANS Press news portal and the VMF Saat - the first manufacturer of precision mechanisms in Azerbaijan and the cinema “CineMastercard”.